The Guild Awards Of Excellence 2019

Winners Revealed!

Over the last few months beauty professionals have been voting in their thousands for the training schools and suppliers in the beauty, holistic and nails industry who have really impressed them in The Guild Awards of Excellence 2019! We can now announce that the winners are…

 

Best Customer Services

Winner:

Salon Services

Nominees:

  • K.B Pro
  • Louella Belle
  • The Eyelash Design Company
Best Web Services

Winner:

Ellisons

Nominees:

  • Essential Nails
  • HD Brows
  • Salon Services
Best Skincare Supplier

Winner:

Dermalogica

Nominees:

  • ELEMIS
  • Guinot
  • QMS Medicosmetics
Best Nails Supplier

Winner:

Coty OPI Nail Lacquer

Nominees:

  • Grafton International ORLY
  • Nail Harmony All That Jazz
  • Sweet Squared VINYLUX
Best Gel Nails Supplier

Winner:

Bio Sculpture Gel

Nominees:

  • Coty OPI GelColor
  • Grafton International ORLY Gel FX
  • Sweet Squared CND SHELLAC
Best Tanning Supplier

Winner:

Sienna X

Nominees:

  • Nouvatan
  • St. Moriz
  • St. Tropez
Best Uniform Supplier

Winner:

La Beeby

Nominees:

  • Buttercups
  • Florence Roby
  • Simon Jersey
Best Beauty Equipment Supplier

Winner:

Salons Direct

Nominees:

  • Capital Hair & Beauty
  • Ellisons
  • Salon Services
Best Furniture Supplier

Winner:

Ellisons

Nominees:

  • Capital Hair & Beauty
  • REM
  • Salon Services
Best Hair Removal Supplier

Winner:

Salon System Just Wax

Nominees:

  • Lycon
  • Outback Organics
  • Sienna X Wax
Best Lash Supplier

Winner:

The Eyelash Emporium

Nominees:

  • Nouveau Lashes
  • Salon System Marvelash
  • The Eyelash Design Company Lash Perfect
Best Wholesaler

Winner:

Salon Services

Nominees:

  • Alan Howard
  • Capital Hair & Beauty
  • Ellisons

 

Best Supplier Specific Training

Winner:

The Eyelash Emporium

Nominees:

  • Bio Sculpture
  • K.B Pro
  • Sienna X
Best Eyebrow Treatment Supplier

Winner:

HD Brows

Nominees:

  • Salon System Marvelbrow
  • Sienna X Brow Range
  • The Eyelash Design Company Hi Brow
Best Anti-Ageing Supplier

Winner:

Guinot

Nominees:

  • Dermalogica
  • ELEMIS
  • QMS Medicosmetics
Best Use of Social Media

Winner:

Sienna X

Nominees:

  • HD Brows
  • Lash Perfect
  • Lashbase
Best Cosmetics Supplier

Winner:

Charlotte Tilbury

Nominees:

  • Benefit Cosmetics
  • Clarins
  • HD Brows Make Up
Best Training School – Nails

Winner:

Sweet Squared

Nominees:

  • Bio Sculpture
  • Essential Nails
  • Nail Harmony
Best Training School – Beauty

Winner:

Elite School of Beauty Therapy

Nominees:

  • Gateway Workshops
  • The Southern School of Beauty Therapy
  • Training Solutions
Best Training School – Holistic

Winner:

Gateway Workshops

Nominees:

  • Inspire Therapy Training
  • Pretty Vintage Holistic & Spiritual School
  • Soul Therapies
Best Male Grooming Supplier

Winner:

BARBER PRO

Nominees:

  • Clairns
  • Dermalogica
  • Lycon
Best Hair Brand

Winner:

Wella (Coty)

Nominees:

  • Fudge Professional (PZ Cussons)
  • Living Proof (Unilever)
  • Matrix (L'Oréal)
Best Spa Brand

Winner:

Clarins

Nominees:

  • ELEMIS
  • ESPA
  • OPI ProSpa

 

The Guild would like to take this opportunity to congratulate all of our winners and nominees and thank those who took the time to vote.